Sanat Ve Edebiyat Üzerine

Karl Marx. Marx ve Engels genel bir estetik teorisi ortaya koymadıkları gibi sanat ve edebiyatın herhangi bir sistematik incelemesine de girişmediler.

Responsive image
YAZAR
Anatoli Vasilyeviç Lunaçarski
DOSYA BOYUTU
8,53 MB
YAYIN TARIHI
2009
DIL
Türkçe
ISBN
9786055749002

PDF formatında Sanat Ve Edebiyat Üzerine. Sitemizde mobilityweekbg.com adresinde bu kitabın açıklamasını bulabilirsiniz. Ayrıca doğrudan Sanat Ve Edebiyat Üzerine kitabını tarayıcınızdan doğrudan çevrimiçi olarak okuyun. Bağlanın!


1917 Büyük Ekim Devrimi'nden sonra kurulan Sovyetler Birliği'nin ilk Halk Eğitim Komiseri olan ve kendi döneminin önde gelen ideolog, eleştirmen, gazeteci ve konuşmacılarından biri olarak bilinen Anatoli Vasilyeviç Lunaçarski, tam bir kültür adamıydı.Gerek devrim öncesi gerek devrim sonrası kaleme aldığı yazılarında, çok kapsamlı kültür birikimine dayanan, dogmatiklikten uzak, derinlikli ve esnek bir sanat yaklaşımının sözcülüğünü yaptı ve örneklerini ortaya koydu. Sanat ve edebiyatı, yalnızca siyaset açısından ele alınması gereken bir alan olarak görmediği için, bu alanın kendine özgü sorunlarını büyük bir zekâ, duyarlılık ve incelikle ele aldı.Özellikle Shakespeare, Heine, Puşkin, Renoir gibi önemli sanatçıları sığ ve kaba yaklaşımlara karşı koruyarak, onların büyüklüklerinin nedenlerini, sanatsal ve toplumsal açılardan açıklamaya çalıştı. Hepsinden önemlisi, Sovyet sanat ve kültürünün geçmişin zengin mirası üzerinde yükselmesi ve devrimci kadroların klasik kültür mirasını çok yönlü özümsemesi gerektiğini savundu.Lunaçarski'nin, o büyük sanat duyarlılığının içinden fışkıran hayat coşkusunu, sevincini ve iyimserliğini aşılayabilecek güçte yazıları, bugün hâlâ canlılığını koruyor.Sayfa Sayısı: 168Baskı Yılı: 2009Dili: TürkçeYayınevi: Kırmızı Yayınları 


Sanat Ve Edebiyat Üzerine en uygun fiyat ve hızlı kargo seçenekleriyle idefix'te. Sanat Ve Edebiyat Üzerine. Yazar: Anatoli Vasilyeviç Lunaçarski. Yayınevi : Kırmızı Yayınları.